TIPY A RADY

DOBRÁ RADA K NEZAPLACENÍ

Jak na nová slovíčka?

Jistě každý někdy narazí na slovíčka, která si ne a ne zapamatovat. Ptáte se, jestli existuje univerzální způsob, který vám usnadní život? Který vám pomůže si slovíčka zapamatovat déle než na následující lekci? Univerzální způsob bohužel neexistuje. Každý se učí jinak. Někdo si potřebuje slovíčka předříkávat nahlas, někdo se pokouší učit pouhým „memorováním“, někdo si musí slovíčka opakovaně opisovat atd.

Níže najdete několik tipů, které nám a našim studentům pomohly.

1. Nové slovíčko se nepokoušejte fádně „memorovat“. Nový výraz si napište ve větě a větu si zkuste několikrát denně zopakovat. Takto se slovíčko naučíte ve správném kontextu. Naučíte se ho používat, ne jenom si ho pamatovat.

2. Nový výraz si napište na kousek papíru, papírovou kartičku. Z jedné strany česky, z druhé strany onen anglický výraz – nejlépe doplnit větu, ve které výraz použijete. Vždy, když si budete chtít ověřit znalost slovíčka, zkuste si vzpomenout na větu, ve které byste ho použili, případně na český význam. Když pak budete mít takovýchto kartiček více, různě je míchejte, jako když mícháte karty. Zkuste jednu vytáhnout, přečtěte si napsané heslo a zkuste si vzpomenout na význam, či větu na zadní straně. Tato metoda vám velice efektivně odbourá zlozvyky pouhého biflování. Kdy přesně víte, kde to, či ono slovíčko máte napsané, ale nemůžete si zaboha vzpomenout, jak ho použít, protože nevíte, co znamená.

3. Pro každý den si vyberte 2-3 cizí slovíčka. To stačí. Nepřepínejte se. Stejně se vám slovíčka nakonec zamotají, když byste se jich najednou učili třeba třicet. Pro dlouhodobé zapamatování slovíček použijte tip 1 či 2.

 

Co mám dělat, když moje angličtina nezní anglicky, a nebo špatně rozumím?

Na problém fonetiky je jedna rada. Nesnažte se uvěřit tomu, že jednou budete mluvit tak, že nikdo nepozná, že jste cizinec. Nejlépe se rozpoznávání zvuků a hlásek učí malé děti. Mají ještě neopotřebovaný sluch a vnímají tak veškeré nuance, které my, jakožto dospělí, nemůžeme rozlišit a vnímat. Kromě vysoce hudebně nadaných a talentovaných jedinců.

Samozřejmě je dobré snažit se se originálnímu znění co nejvíce přiblížit a co nejvíce rozumět. Minimálně je však dobré rozumět v kontextu.

Jak tedy?

1. Poslouchejte doma, nebo třeba v autě, v autobuse, na cestách anglické příběhy na CD. Můžete zvolit i poslechová CD spolu s tištěnými tituly zjednodušené četby. Velmi efektivní, pro naposlouchání správné výslovnosti. Případně si těžká slova opakujte spolu s nahrávkou. Audio knihy se zjednodušenou četbou můžeme doporučit od těchto nakladatelství: Oxford Bookworms Library (úrovně obtížnosti 1 – 6), CPress, Edika (dvojjazyčné knihy pro mírně až pokročilé studenty s audio CD – tedy text knihy je v angličtině a češtině na druhé straně. Na konci každé kapitoly je krátké cvičení pro zapamatování nových výrazů. Velmi užitečné, nepotřebujete slovník pro hledání nových slov.), Macmillan Readers (úrovně 1 – 6, tyto knihy obsahují i krátká cvičení k jednotlivým kapitolám).

2. Sledujte krátké příběhy v angličtině. Nejlépe začít od dětských titulů. Obsahují jednoduchou slovní zásobu a fráze se často opakují. Pusťte si na youtube.com třeba: Kipper the Dog, Peppa Pig, Fireman Sam, Postman Pat, Bob the Builder. (Názvy dětských titulů uvádíme od začátečníků po mírně pokročilé studenty).

3. Sledujte krátké sitcomy či anglické seriály. Alespoň pro mírně pokročilé studenty nás zaujali: Friends, It Crowd, the Simpsons, How I Met Your Mother.

4. Jedním z posledních kroků jsou samozřejmě filmy. Pokud si v angličtině již věříte, pusťte si celovečerní pohádky v angličtině či filmy. Počítejte s tím, že pohádkám, kvůli zjednodušené slovní zásobě pro děti, budete lépe rozumět. Což je dobré, pro vaši další motivaci. Filmy, které mě poslední dobou zaujaly a dají se pěkně sledovat i cizojazyčně: pohádka Tangled (Na vlásku), všechny díly Shreka, filmy jako Devil Wears Prada, Up in the Air, It’s Complicated, či jiné, nebo vydařené komedie. Počítejte s tím, že čím více akční film, thriller, sci-fi, tím více slangu a nových výrazů, tím hůře budete rozumět, ale je to „challenge“.

 

Jak zlepšit komunikaci?

Rada, které není nikdy dost, a nikdy se neomrzí, zní:
„Mluvit a mluvit. Když nemáte s kým, platí – číst a číst.“

Začněte zjednodušenou četbou, než se pustíte do originálů. Postupujte krok za krokem, nepřepínejte se. Není dobré si studium hned na začátku otrávit zbytečně vysoko nastavenou laťkou. Velmi Vám pomohou dvojjazyčné zjednodušené četby, např. od CPress, či Edika. Nemusíte s sebou nosit slovník, veškerá slovíčka najdete přímo v knize. Učte se tak 2-3 nová slovíčka denně. Učte se je nejlépe ve větách. Buďte systematičtí.

Jazykové centrum Humpolec vám přeje hodně zdaru při studiu a brzké dosažení vašich cílů.

Napsat komentář

KONTAKT:

JAZYKOVÉ CENTRUM HUMPOLEC
NA KASÁRNÁCH152
396 01 HUMPOLEC

Po – Pá: 8:00 – 19:00

ZOBRAZIT NA MAPĚ

KOORDINÁTORKA VÝUKY
Mgr. Markéta Faltová

marketa.faltova@jc-humpolec.cz
WWW.JC-HUMPOLEC.CZ

SPOLUPRÁCE:
máte-li zájem o spolupráci, zašlete e-mailem, nebo poštou motivační dopis spolu s vaším životopisem.

Fakturační adresa:           Korespondenční adresa:
                                            Jaz. centrum Humpolec
Zuzana Koudelková        
Nerudova 1712               Na Kasárnách 152
396 01 Humpolec             396 01 Humpolec

IČ: 759 549 15
Bankovní spojení: KB 107-2083750227 / 0100
Registrována v Živnostenském rejstříku u Obecního živnostenského úřadu Humpolec

       
               
                     
Máte-li jakýkoliv dotaz ohledně výuky či provozu Jazykového centra Humpolec, nebo pouze nějaký postřeh, připomínku, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám odpovíme.

KONTAKTUJTE NÁS